Брат Митьо, ложа „Сговор 92“
Аз самият имам предубеждения към късмета и случайността. Моето мнение е, че във всичко което се случва има причинно-следствена връзка. За всяко нещо, което се случва има причина, това че понякога не виждаме връзката не означава, че тя не съществува. Оказа се обаче, че някаква форма на късмет съществува и даже някои психолози я изучават.
Понятието „Късмет“ идва от арабското qisma – „съдба“, „участ“, през турското kismet – „предопределение“, означава както предопределението на човека, неговата съдба -„Такъв му бил късметът“, така и особеното, необяснимо щастие и сполука, които облагодетелстват някои хора без оглед на това дали са го заслужили. Обратното на късмет се нарича лош късмет или нещастие, когато лошо събитие се случи ненадейно или сякаш зла съдба или проклятие преследва потърпевшия. За последния в такъв случай се употребява и обобщаващата фраза „карък/каръщина“. Приемането на външни събития като лична заплаха, според науката психология е характерно за страдащите от неврози, а разчитането на късмет често се третира от религиите, като греховно. В будизма причината за всичко ставащо в текущия живот е кармата, натрупана вече през всички предходни прераждания и непроменима в този живот, което обезсмисля опитите късметът да се промени или дори изключва изобщо той да представлява някаква реалност. В езическите религии присъстват божества на късмета, като Фортуна от римската митология, има божества на съдбата например трите Норни у викингите, има и събития, ставащи и развиващи се в митологията по приумици на боговете. В християнството вярата в късмета и стремежа към такъв се смятат за противоречащи на учението му, тъй като всичко се случва по божията воля.
Думата „късмет“ е навлязла в българския език през турския по време на османската империя. Смисълът влаган отначало в нея може да не е бил съвременният, тъй като и ислямът отхвърля представата за необяснима и не предопределена случайност. Преди това в България за същото вероятно са се използвали славянски думи, като „слука“, „сполука“, „удача“ и съответните им противоположности, производни на които съществуват в съвременния български език например „неудачник“ – човек, който по една или друга причина е сполитан редовно от неуспехи; „наслука“ – пожелание за случването някому на нещо положително. Думата късмет често се ползва за успех с хазартен уклон, внезапна печалба или изгода. Идеята за късмета е широко застъпена и във фолклора на много народи, включително на българския. Например „късмет“ се нарича парата или дряновото клонче, поставени в баницата срещу Нова година, за да се паднат някому и са наречени с пожелание за добра сполука.
Някои хора обаче просто имат повече късмет от други. Това би могло да е по-скоро резултат от тяхното мислене и цялостна нагласа, отколкото конкретно качество на същността им. Така е според Ричард Уайзман – професор по психология в Университета на Хертфордшир, Англия, който през последните няколко десетилетия изследва факторите, които правят човек късметлия или не. Той решава да установи каква е разликата между тези, които са почти сигурни късметлии от неудачниците. В рамките на своето изследване установява, че късметлиите са с висока степен на екстровертност. Усмихват се два пъти по-често и се стараят да поддържат зрителен контакт с другите. Ученият смята, че комуникативноста и откритостта помагат за привличането на щастливите възможности. Хората, на които не им върви, са склонни към емоционална неустойчивост, тревога и негативни емоции.
Уайзман провежда редица интересни експерименти. За да се изясни влиянието на тревогата върху човека, той моли членовете на първата група да гледат към движеща се точка на екрана на компютъра. След известно време в ъгъла на екрана се появили по-големи точки, които са забелязани от всички доброволци. На част участниците ученият предложил парично възнаграждение за това да се фокусират върху централната точка. Повече от 1/3 от участниците в експеримента не обърнали внимание на другите точки, заради желанието да получат пари. Експериментът показал, че тревогата, макар и да ни помага да се концентрираме върху една задача, не ни дава нови възможности. На хората, на които не им върви изпускат шансовете, тъй като се вълнуват и тревожат твърде много, заради определен проблем. Късметлиите са отворени за всичко ново.
На участниците от другия експеримент Уайзман дава вестник и ги моли да преброят снимките в него. На неудачниците им отнема около 2 минути да го направят, а на късметлиите само няколко секунди, защото на втората страница на вестника било написано: „Спрете да четете. В този вестник има 43 снимки.” Късметлиите веднага видели надписа. Оказват се по-внимателни. Късметлиите имат по-оптимистични възгледи за живота. Дори и нещо да не върви както те се надяват, те са склонни да търсят плюсове в ситуацията.
Уайзман също решава да изясни – може ли човек да стане късметлия, и моли доброволците да направят няколко упражнения. След няколко месеца 80% от участниците в изследването потвърждават, че са станали по-щастливи и по-доволни от своя живот, най-важното, вървяло им повече.
Ето какво ги помолил Уайзман:
- Да мислят по-мащабно
Заради постоянните тревоги по повод това дали ще стигнем до целта си, можем да изпуснем перспективни възможности. Да бъдем отворени за новото, тогава ще имаме повече шансове да изтеглим щастливия билет. Късметлиите, пише Уайзман, „умеят да създават, да забелязват и да се възползват от случайни възможности, които им се разкриват“, което постигат чрез „запознанства с хора от всякакви сфери на живота, непринудено отношение към самия живот и отвореност към нови преживявания“.
- Да се отнасяме към живота по-позитивно
Не трябва да виждаме само негативизъм във всичко. Такава нагласа отнема жизнени сили. Вместо да се оплакваме от нещо, трябва да сме благодарни за това, че не се е случило нещо лошо. Оптимистичната вяра в бъдещето помагат на късметлиите да упорстват пред лицето на неуспеха и да оформят взаимодействието си с другите по положителен начин“.
- Направете тази седмица нещо, за което не сте си помисляли
Рутината може да убие всяка мотивация. Ако всеки ден общувате с едни и същи хора, ядете една и съща храна и да вършите рутинна работа, постарайте се да разнообразите своя живот. Излизането от зоната на комфорта повишава шансовете да хванем късмета за опашката.
- Късметлиите също така са способни да се вслушват в интуицията си и да се доверяват на нея. Той твърди, че те засилват тази интуиция, като „медитират и изчистват ума си от разсейващи мисли“.
Късметът не е нещо, което някои хора имат, а други не. Мислите ли, че Бил Гейтс просто се събудил една сутрин като най-богатият човек в света? Или пък вярвате, че Илън Мъск е създал първата Tesla само за една нощ?
„Късметът“ е част от успеха, но упоритата работа, позитивното отношение и постоянството са нещата, които превръщат талантливите хора в милиардери. От простия оптимизъм, до липсата на предразсъдъци, късметът ви чака зад ъгъла.
Ето ви 10 начина посочени от психолози да увеличите шансовете си за късмет и за успех:
- Забравете за суеверията.
Хвърлянето на монети във фонтан или пък намирането на четирилистна детелина, не означава абсолютно нищо. Голяма част от това, което наричаме „шанс“ или „късмет“ си има своите логични и рационални обяснения, стига да ги потърсите достатъчно дълбоко.
- Създайте си собствено определение за „късмет“.
Късметлиите знаят какво търсят. Те имат цели, планове и ясна представа за това, което искат да постигнат. Вместо да преследват „щастливи случайности“, късметлиите са ориентирани към реалните възможности, които са част от техния житейски път и имат критерии, които да им помагат да пресеят само тези, които са най-подходящи за тяхното развитие и успех.
- Бъдете оптимист.
Оптимистите създават своя собствен късмет. Хората, които определят себе си като такива „без късмет“ вярват, че са преследвани от някаква лоша поличба. Това просто не е вярно. Хората, които гледат на света през призмата на оптимизма са по-издръжливи. „Късметлиите“ реагират по-добре, когато са изправени пред неприятна ситуация. Нещастните хора постоянно анализират и премислят своя неуспех, а „късметлиите“ просто се изправят и продължават напред.
- Бъдете любопитни
Късметлиите знаят, че винаги има още какво да научат. Любопитството върви ръка за ръка с тях, където и да отидат, а с него и интересът към заобикалящите ги странности. Те искат да научат и изпитат всичко, което светът може да им предложи.
- Бъдете проактивни
Късметлиите не седят на едно място, в очакване възможностите „да ги ударят“ по главата. Вместо това, те правят така, че възможностите да се появяват пред тях -събират информация, четат книги и създават контакти. Те са мотивирани и постоянно вървят напред. Не спират да се учат, да изследват и да откриват нови неща.
- Концентрирайте се върху вашите силни страни
Късметлиите не си губят времето с дребни и незначителни ситуации. Те търсят възможности, които да им помогнат да развият своите умения, страсти и силни страни. Осъзнават, че една идея или възможност може да бъде реализирана, само ако зад нея стои силно желание и адекватни способности.
- Никога не се предавайте
Късметлиите дават всичко от себе си във всяко нещо, с което се занимават, защото знаят, че половинчатите действия са напълно безсмислени. Те са последователи на нагласата, че няма „крайна точка“. Тази идея захранва техния късмет и им дава способността да продължават своето развитие и усъвършенстване през целия им живот.
- Доверявайте се на вашата интуиция
Никога повече не казвайте „Знаех си! Защо не се послушах?“ след свършен факт. Вместо да избирате лесния път или пък да се тормозите и натоварвате, анализирайки всички възможни решения, просто послушайте интуицията си. Вътрешното ви чувство ще ви води в посоката, в която наистина искате да отидете.
- Целете се в звездите
Колкото и клиширано да звучи, късметът идва при големите мечтатели. Следвайки нагласата, че възможностите са неограничени и че никоя цел не е недостижима, късметлиите се целят възможно най-високо. Дори и да не стигнат върха, те са няколко стъпки по-високо от позицията, в която са били преди една седмица.
- Работете здраво
Да, наистина е толкова просто. Никога няма да имате „късмет“, ако не работите здраво. Усърдният труд и стремежът да бъдете най-добрият ще ви изпратят на пътя към успеха и ще създадат едно „по-късметлийско“ бъдеще.
Истина е, че някои от нас се раждат с повече привилегии спрямо останалите. Това, обаче, не е причина да обвиняваме останалите хора и житейските обстоятелства за собствените ни провали. Успехът идва, когато поемете отговорност за своето собствено щастие. Правейки това ние ще се чувстваме по-добре и по-пълноценни. Каквото и да ни поднесе живота ние ще се чувстваме далеч по-добре и далеч по-готови да го посрещнем, без да бъдем съборени психически. Ако се замислите добре, може би ще се зачудите какъв е смисълът да се потапяме в негативното, след като това може да ни попречи да свършим това, което сме планирали?
Животът доказва, че всъщност късмета не е съдба на избраниците. Всеки може да бъде късметлия. Всеки може да премине мислено през целия си живот и да се увери, че количеството късмет е равно на количеството неуспехи. Може да сте много успешни и щастливи ако имате определени черти на характера. Основната е желанието за успех. Това желание не трябва да е еднодневка, а да го имате всеки ден . С течение на времето желанието трябва да се увеличава. Съзнанието свиква с тази нагласа и тя се превръща в конкретни неща – добива форма, цвят, мирис. Това осигурява 40% късмет. Стремежа към всичко ново и непознато, способността да правите промени в живота си , съдбата обича смелите, дръзките и решителните – ето ви още 30% късмет. Останалите проценти се определят от способността ви да общувате с хората. Простотата в общуването, доверието, искреността и морала винаги допринасят за успеха. Така че късметът зависи от самите вас.
Защо ви казвам всичко това, какво общо има с нас, какво ни засяга? Отговорът е много прост: Ако сте късметлии, ако сте успешни, ако се придържате към тези препоръки, в крайна сметка ще станете по-добри, по-честни към себе си и към другите, по-отворени към хора до вас и ще сте по-склонни да вършите добри дела.
А нали към това се стремим.
Благодаря! Пожелавам ви успех!