Масонство и религия
Масонският печат в България до 1940 г.
Гордостта да бъдем масони. Извори от българското масонство. В първия от тематичната поредица градежи „Гордостта да бъдем масони“, в търсене на изворите, подхранващи исконната гордост на българското масонство да бъде забележима брънка от…
Великият майстор акад. Александър Теодоров-Балан. Приносът му за развитието на масонството в България
На 15 октомври 2009 г. се навършиха 150 години от рождението на академик Александър Теодоров-Балан. (1) Това е дата, която наред с научната общност и широката общественост вълнува и свободните зидари, защото той…
Тамплиери и масони – пътят към светлината
Уважаеми братя, със сигурност няма да успея да открия нещо ново за историята на масонството, но ще направя опит да изложа моят прочит на известни факти и мистерии около създаването и развитието на…
Степените на посвещението
Висшите (високите) масонски степени се появяват през 18 век; всички те произлизат от шотландската система, която отначало се състои от двадесет и пет степени, после от тридесет и две и накрая, в зората…
Еньовден и патронният празник на масонството
В навечерието сме на Еньовден. Светъл и тачен от незапомнени, предхристиянски, времена, народен празник с множество поверия. Еньовден е свързан със Слънцето – древният символ на животворното съзидание. Свързан е с Лятното слънцестоене (21/22…
Масонски бог ли е Великият архитект на Вселената
Можем ли да наречем Великият архитект на Вселената масонски Бог, а масонството - религия, различна и несъвместима с останалите религии? Следва веднага отговорът: масонството не дефинира Великия архитект на Вселената по никакъв начин, защото…